top of page
מוזיאון רמלה:
קסם אשה

01/08/2014-31/03/2015

האמן שלמה כץ (נ. 1954) עלה לארץ בגיל עשר עם משפחתו מהעיר פלטיצ'אני (Falticeni), השוכנת במחוז סוצ'אבה שבצפון רומניה והוקמה בידי יהודים. שלמה חי ויוצר ברמלה שנים רבות; נשוי ואב לשלושה.

שלמה בוגר "בצלאל" במגמת אמנות, למד והושפע ממורו האמן יצחק פוגץ' - ותלמידו וממשיך דרכו של הצייר מרדכי ארדון – לשעבר ראש המחלקה לציור ב"בצלאל".

שלמה הציג מציוריו בתערוכות קבוצתיות רבות והשתתף בסימפוזיונים לפיסול ברחבי הארץ ובעולם. כיום הוא מצייר ומפסל, מלמד אמנות ועיצוב, ומשמש כראש המחלקה לעיצוב בכפר הנוער יוענה ז'בוטינסקי.

התערוכה הנוכחית מציגה עבודות שיצר בעשרים וחמש השנים האחרונות. עם זאת, היא אינה רטרוספקטיבית, אלא מתרכזת סביב נושא מרכזי. מעבר לכך, יש בה כדי להמחיש את יכולותיו הטכניות המרשימות במגוון סגנונות ומדיומים. העובדה ששלמה עוסק בהוראת אמנות לצעירים גורמת לו  להישאר אמן אקטואלי, המחובר לדרכי יצירה עכשוויות –  בתערוכה ישנן עבודות שנוצרו בעזרת שימוש במחשב ובטכנולוגיות חדשניות.

דמות האישה היא הנושא המרכזי של כל העבודות המוצגות בתערוכה. האישה כמושא של יופי, כיצירה מושלמת של הבריאה. שלמה מצייר את הנשים שבחיו – אשתו בנותיו ונשים שפגש באקאי במהלך חייו. חלק מהנשים המצוירות הן מודליסטיות שהציגו במסגרת של כיתות אמן. הצגת הגוף הנשי, העירום – חלקי או מלא - הוא מוטיב מרכזי בעבודות. באמצעות שימוש מושכל בצבע שלמה יוצר יצירות טעונות במטען רגשי ובנרטיבים דו משמעיים לגבי מעמדה של האישה בחברה המודרנית. הוא מותיר את הצופה מול תהיות ושאלות לגבי כוחה ודמותה של האישה העכשווית. בחלק מהעבודות האישה היא קודם כול אובייקט של תשוקה ושל מיניות מתפרצת; באחרות האישה היא דמות חזקה עם כוחות פנימיים נסתרים. שלמה מזמין את מבטנו הרגיש לנסות ולחוש לא רק את הנגלה לעין בציורים, אלא לחדור את השכבות שהתכסו בתהליך היצירה ולגלות סודות של הנפש, הבאים לידי ביטוי בסגנון ובצבעים שהוא בחר לכל יצירה. 

שלמה רואה את עצמו בראש ובראשונה כרשם שתופס את הרגע, את ההרמוניה בעולם הצורות. הקו הינו האתגר אצל שלמה. הוא שואף להביע באמצעות רישום קווי את עולם הצורות שסביבו – במקרה של הנשים, להביע את היופי, את הנשגב ואת הבלתי מושג. ברישום שלמה לומד את הצורה וזוכר אותה. את הטריות של אותה הסתכלות, את המבט שהקפיא את הרגע. לאחר שרשם את הדמות שלמה מעבד אותה לצבע או ליצירה תלת ממדית - לפסל. רוב עבודותיו נמצאות בתפר שבין הסגנון הריאליסטי למופשט. בציורים ניכרת השפעה של האמנות האירופאית בתקופת הרנסאנס – שלמה שואב את השראתו בעיקר מהאסתטיקה של האמנים ההולנדים הגדולים של המאה ה-17 – בייחוד מרמברנדט, שעשה שימוש דרמטי באור וצל. משיכות המכחול אצל שלמה חלקן עדינות ומלטפות וחלקן גסות ועוצמתיות. בציוריו ובפסליו, הן אלה הנוטים לפיגורטיביות והן אלה היותר אבסטרקטיים, שלמה פונה אל הצופה ומבקש לשתף אותו בקסם, בסוד של האישה.

כל העבודות המוצגות בתערוכה הן בהשאלה מאוסף האמן.

 

ד"ר ליאור אלון.

(הכותב הינו אוצר וארכיאולוג מוזיאון רמלה)

 

 

תמונות מהתערוכה:
 
KATZ 38 s.jpg
Untitled
Timeless embrace
KATZ 37 s.jpg
Maiden in gold & black
Untitled
Resting ashore
Resting ashore
Triptych
Sleeping Muse
Bathers
Girl with a  pink ribbon
Neighboring Dialog
Sisters
Persian Bride
Dancers
Palmahim Beach
Thoughts
Reflection
A young girl in spring
Young girl in the doorway
Tango
Zoya
A woman reading a book
Zivit
Woman in red
My Muse
bottom of page